Budownictwo, Dom i ogród

Objaw złego działania wentylacji – wsteczne ciągi

Należy wiedzieć, że nierzadko występującym objawem złego działania wentylacji naturalnej (grawitacyjnej) jest nawiewanie powietrza przez kratki wentylacyjne. Kiedy możemy zaobserwować takie zjawisko? Takie zjawisko obserwuje się w chłodnych porach roku.

Przede wszystkim dlatego, że właśnie w takich warunkach temperaturowych dochodzi do odwrócenia ciągu w kanałach wentylacyjnych na skutek nieprawidłowo działającej wentylacji. Ponadto nawiew zimnego, a nawet mroźnego powietrza, jest wówczas łatwo odczuwalny, bowiem stanowi dużą niewygodę dla mieszkańców. Co możemy powiedzieć o wstecznych ciągach? Warto wiedzieć, że wsteczne ciągi występują przede wszystkim wtedy, kiedy budynek jest bardzo szczelny. Brak naturalnego dopływu powietrza do pomieszczeń przez okna i drzwi powoduje, że w budynku powstaje podciśnienie i powietrze zewnętrzne jest zasysane przez jeden lub nawet kilka kanałów wentylacyjnych.

Pamiętajmy, że im większa różnica temperatur na zewnątrz i wewnątrz budynku, tym nawiew jest silniejszy. Należy wiedzieć, że w skrajnych przypadkach nawiew może być tak intensywny, że nie da się ogrzać pomieszczenia, w którym jest zlokalizowany nieprawidłowo działający kanał wentylacyjny. Zwłaszcza dotkliwy jest ten problem w toaletach oraz łazienkach. Natomiast kiedy odwrócony ciąg w kanale występuje stale, wówczas zimne powietrze znacznie wychładza też ścianę kominową, w której jest zlokalizowany kanał wentylacyjny. Szczególnie problem ten przybiera na sile w mroźne zimy. Ściana kominowa na górnej kondygnacji, w stosunkowo małej odległości od wylotu z komina, może przemarzać.

Warto też wiedzieć, że problem nawiewu powietrza przez kratki wentylacyjne objawia się wyjątkowo intensywne, kiedy w kuchni jest włączony mechaniczny okap. Dlaczego? Ponieważ w ciągu godziny potrafi on wyciągnąć nawet kilkaset metrów powietrza, i powstaje wtedy duże podciśnienie, które dodatkowo wzmaga nawiewanie powietrza przez kratki wentylacyjne.