Budownictwo

Przygotowanie do ułożenia kostki

O ile wielkopowierzchniowe parkingi oraz inne rozległe tereny utwardzone są wykonywane przez specjalistyczne firmy, to opaskę wokół domu oraz dojścia do niego są zazwyczaj realizowane przez właścicieli posiadłości. Brukarstwo jest z pozoru nieskomplikowane, lecz zanim podejmiemy się prac warto jest poznać podstawowe zasady ich wykonania. Popełnienie bowiem błędu na poszczególnych etapach realizacji, może skutkować nie tylko niesatysfakcjonującymi walorami estetycznymi, ale także użytkowymi.

Układanie kostki brukowej wymaga wcześniejszego przygotowania, które sprowadza się przede wszystkim do stworzenia prostego projektu (szkicu), który umożliwi nam obliczenie niezbędnej ilości materiału. Musimy również zaopatrzyć się w niezbędne narzędzia, jak na przykład szpadle, taczki, miotły, ubijaki, poziomice, łaty, zagęszczarki. Jeżeli kostka brukowa będzie układana na dużej powierzchni, wówczas musimy również zorganizować koparkę, a w przypadku galanterii o znacznej masie warto jest wypożyczyć również chwytaki podciśnieniowe (w zależności od potrzeb do stu dwudziestu kilogramów lub do trzystu dwudziestu kilogramów). Aby zapewnić precyzyjność wykonania należy zorganizować również niwelator, ewentualnie długi metr pomiarowy.

Polecamy: fachowe – MK BRUK

Zanim rozpoczniemy układanie kostki należy wybrać odpowiedni materiał oraz dostarczyć go na miejsce wbudowania. Główną cechą braną pod uwagę podczas wyboru galanterii jest kolor, niestety jest to niewłaściwe kryterium, gdyż kostka prezentująca się pięknie kolorystycznie, może być całkowicie niefunkcjonalna i niedostosowana do istniejących warunków gruntowych.

Kostka brukowa może mieć różnorodną fakturę oraz rozmiar poszczególnych elementów. W dzisiejszych czasach coraz częściej tradycyjne elementy drobnowymiarowe są zastępowane płytami w formacie XXL. Takie rozwiązanie jest coraz częściej proponowane przez architektów krajobrazu i posiada zarówno zalety (szybkość prac) jak i wady (trudność w nadaniu skomplikowanych kształtów w przypadku małych powierzchni). Jeżeli już kostka brukowa zostanie przez nas wybrana, wówczas możemy przystąpić do realizacji robót.