Budownictwo

Siatki bezpieczeństwa w pracy na wysokościach

Z pewnością praca na wysokościach to praca, którą można zaliczyć do niebezpiecznych. Aby zapewnić pracownikom wykonującym te czynności, organizowane są szkolenia wysokościowe. Owszem, wśród osób wykonujących tego typu prace znajdują się taternicy, alpiniści i himalaiści. Oni z pewnością wiedzą co to zagrożenie na wysokości i umieją się przed nim zabezpieczyć.

Jednak co innego góry, a co innego na przykład linia wysokiego napięcia. Tam dochodzi również obecność urządzeń elektrycznych. Poza tym – szkoleń nigdy dość! Podczas wykonywania pracy na wysokości można zresztą zapomnieć o grożącym niebezpieczeństwie. W tym celu przeszkolenie i używanie do tych celów odpowiedniego sprzętu jest niezbędne. Osoby wykonujące takie prace, wyposażone są w odpowiedni ubiór. Jako dodatkowego sprzętu używa się pasów, szelek, karabińczyków, lin, rękawic, kasków z osłoną twarzy i szyi, okularów i innych pomocnych drobiazgów.

Może się zdarzyć, że sprzęt w jakikolwiek sposób zawiedzie lub pracownik o czymś zapomni. Wówczas zwiększa się bezpieczeństwo i, jeśli to możliwe, rozwiesza się siatki bezpieczeństwa. Chronią one nie tylko osobę wykonującą pracę, ale również osoby znajdujące się pod nią. Wówczas spadające elementy urządzeń czy narzędzia nie są w stanie komukolwiek zagrozić. Prace na wysokościach wykonuje się również na rusztowaniach. Tam także należy zachować daleko idącą ostrożność. Jeśli wykonuje się jakąś czynność dłużej, warto przypiąć się karabińczykiem.

Wszelkie zabezpieczenia podczas prac wysokościowych są niezbędne i nie należy ich lekceważyć. Malowanie wieżowców, mycie ich okien, malowanie kominów czy chłodni kominowych, to także prace na wysokościach. Odpowiednie drabiny, windy, siedziska linowe skutecznie zabezpieczają i pomagają podczas wykonywania tych niebezpiecznych czynności.