Technika

Technologia LED

Dioda LED jest to urządzenie przewodnikowe, emitujące światło, kiedy prąd płynie do przodu. Światło może być widoczne dla oka człowieka. Długość fali zależy od materiału półprzewodnika i domieszkowania.
W ciągu pierwszych trzech dekad od wejścia na rynek w latach sześćdziesiątych diody LED były na początku używane jako wskaźnik światła jak i do transmisji sygnału. Dzięki ciągłemu udoskonalaniu technologicznemu wzrosła skuteczność światła i pod koniec lat dziewięćdziesiątych dwudziestego wieku pojawiły się zastosowania światła LED w codziennym użytkowaniu. Kolor granatowy pozwolił plamce fluorescencyjnej substancji zamienić część niebieskiego światła na żółte. Był sprzedawany od około 2003 roku jako biała dioda LED, ponieważ ludzkie oczy postrzegają połączenie barw żółtej i niebieskiej jako białą. Są one wykorzystywane między innymi jako reflektory rowerowe. Ponadto diody LED wykorzystywane są przede wszystkim jako tylne światła samochodowe w kolorze czerwonym, kierunkowskazy o barwie pomarańczowej, sygnalizacja świetlna oraz przejścia dla pieszych. Prowadzone są jednak badania, w celu wyprodukowania ultrafioletowej diody LED o dużej mocy do oświetlenia w wielu miejscach na przykład do oświetlenia ulic i domów. Przez wiele lat wydajne diody LED były tworzone jako produkt uboczny w udanych próbach wykonania wysokowydajnych laserów o długościach fal mniejszych niż światło czerwone i zielone na przykład granatowy, a także ultrafioletowy. Odpowiednio dobrane oprawy LED mogą sprawić, że nasze pomieszczenie będzie wyglądało jeszcze lepiej.
Ściemniacz LED to urządzenie, wykonujące operację sterowania ściemnianiem w urządzeniu oświetleniowym LED. W celu kontroli luminacji takiego urządzenia oświetleniowego, stosuje się różnorakie ściemniaczy. Oświetlenie LED to oszczędzająca energię alternatywa dla tradycyjnych żarówek. Żarówki te mogą być używane jako żarówki zamienne w większości popularnych opraw oświetleniowych, w tym w oświetleniu dodającym akcentu, lampach, oświetleniu szynowym, a nawet reflektorach zewnętrznych.
Od około 2009 roku diody LED miały swój początek jako podświetlenie ekranów LCD. Dzięki wysokiej wydajności diod oszczędza się około trzydziestu procent zużycia energii w porównaniu z tradycyjnym oświetleniem. Podświetlenie LED zwykle trwa o wiele dłużej niżeli zwyczajne świetlówki posiadające zimną katodę. Należy pamiętać również, że oświetlenie pomieszczenia diodami LED może mu nadać niespotykanego uroku, co bez wątpienia jest zaletą tego rozwiązania.